„Jsem vítěz!“

Tohle si mohou říci všichni žáci, kteří absolvovali Palackého vědomostní kvíz a také úspěšně zvládli lyžařský kurz a bezpečně a ve zdraví sjeli sjezdovku.

Ano. Píšu o lyžařském kurzu, který byl v něčem zvláštní. Poprvé jsme měli ubytování mimo sjezdovku a z Retasa na Horní Bečvě jsme skibusy dojížděli do Ski areálu U Sachovy studánky na výcvik. Další zvláštností bylo, že místo 51 žáků v pondělí nastoupilo 41 žáků a v pátek jsme rodičům předali žáků 30. Nějaká viróza zlikvidovala postupně 11 dětí a další možná onemocněli po návratu, projevuje se, že děti nejsou tak odolné jako dříve. Z legrace jsem si říkala, že někteří mají při delším pobytu venku otravu kyslíkem a mají malou fyzičku. Bohužel se má průpovídka potvrdila.

No, to bylo moje malé povzdechnutí….

Teď k samotné realizaci kurzu. Největší část byla tvořena lyžařským výcvikem po družstvech na svahu, kde někteří zvládali jízdu ihned, jelikož jsou lyžaři a své umění pouze zdokonalovali. 13 dětí však stálo na lyžích úplně poprvé. Pochopit, že do zapnutého vázání se lyžák nevejde, že lyže má hranu, která drží a plochu, která jede, že na svahu je vrstevnice, na které se lépe vstává než na spádnici, byl pro některé z nich velký problém. Všichni to pochopili až ve středu, kdy jsem jásala, že už nepadáme a pochopili jsme, že je méně namáhavé stát a nepadat. Ve čtvrtek odpoledne jsem byla na vrcholu blaha, protože všechny „Sněženky“ – tedy ty děti, u kterých si lyže většinou dělaly, co chtěly, vyjely na velké pomě k 7. sloupu a různě kvalitními oblouky sjezdovku sjely.

Kurz však není jen o lyžování. První večer proběhlo důležité poučení, seznámení s řádem kurzu i rekreačního střediska. Pak paní učitelka Váňová měla připravený super Palackého kvíz, kde v různých oblastech vědomostí žáci soutěžili v pětičlenných týmech. Právě zde dostali placku „ Jsem vítěz“.

V úterý paní učitelka Hegarová měla přednášku na téma Nebezpečí na horách a pak děti prakticky poskytovaly první pomoc při poranění kostí a kloubů. Po nácviku děti čekalo překvapení. Paní učitelka Lukášová (dnes Šubová) dorazila se svým manželem Zbyňkem, aby nás všechny informovali o novinkách v oblasti lyžování. Beseda o vzniku firmy SNOWFEET s.r.o. byla zajímavá a poučná. Mohli jsme se ptát na vznik firmy, obrat, propagaci a produkty. A ještě větší překvapení nastalo, když dva vzorky krátkých lyží darovali naší škole a děti je hned testovaly.

Ve středu si s našimi plány pohrálo počasí a my místo dopolední procházky jeli na svah – podle předpovědi mělo do oběda být slušně a po obědě a večer pršet. Po obědě jsme zvolili odpočinkový program. Autobusem jsme vyjeli na Pustevny, prošli se po okolí, zhlédli Ledové sochy – Noemovu archu. Na Libušíně si dali čaj, někteří fotku se známou herečkou Klárou Cibulkovou a autobusem vrátili zpět k Zavadilce a k zaslouženému odpočinku na ubytování. Po večeři někteří odpočívali a zbytek se utkal v turnaji v bowlingu.

Ve čtvrtek jsme celý den strávili na svahu. V poledne jsme si dali v restauraci výbornou gulášovou polévku a čaj, odpočinuli jsme si a odpoledne znovu malovali oblouky ve sněhu. Večer proběhlo vyhodnocení celého kurzu i úklidu na pokojích. Velmi překvapili Adam Turanský a Pavel Schneider, kteří měli plný počet a tři hvězdičky k tomu. (Takové muže by chtěla asi každá z nás mít doma?). Poté proběhla diskotéka v maskách s programem. Únava se však na všech projevila, takže ani k prodloužení večerky nedošlo.

A byl už pátek. Dopoledne lyžování – vydrželo pouze 20 dětí, zbylí byli natolik unaveni, že si na svah netroufli a raději odpočívali na pokojích. Po obědě jsme sbalili své věci, uklidili a vydali se k domovu.

Letošní lyžák byl úspěšný, nikdo (ani já) se nezranil a všichni jsme si ho užili.

Mgr. Alena Kulíšková