České korunovační klenoty na dosah

Ach, shlédli jsme je...
Výstava České korunovační klenoty na dosah v Muzejním a galerijním centru v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí nám dala možnost spatřit na vlastní oči největší poklad České republiky. I přestože se jednalo jen o repliku.
Korunovační klenoty patří mezi naše kulturní památky. Soubor klenotů obsahuje Svatováclavskou korunu, královské jablko, královské žezlo, korunovační roucho, čepičku s poduškou pod korunu a pouzdra na na všechny tři cenné předměty.
Autorem replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři Jiří Urban, který vytvářel šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II.
Výstavou nás opět provázel učitel dějepisu Jan Anlauf. Expozici navštívila 9.A s p. učitelkou Pavlou Pavelkovou a 9. B  s p. učitelem Martinem Bouškou a Renatou Pernickou, v rámci výtvarné výchovy, informatiky a dějepisu.

Mgr. Renata Pernická